Cudowne maseczki z pyłkiem pszczelim dla każdej skóry.
Czym właściwie jest pyłek pszczeli, jakie ma właściwości i po co się stosuje? zobacz tutaj
Pielęgnacyjne działanie pyłku pszczelego
Dla cer naczynkowych – Witaminy K, C, PP kompleksowo działają na naczynia krwionośne wzmacniając ich ściany, chroniąc przed pękaniem i zmniejszając ich przepuszczalność. Niezwykle cenne są flawonoidy zwłaszcza rutyna obecna w pyłku, która uszczelnia naczynia, działa przeciwzapalnie i przedłuża działanie witaminy C.
Pielęgnacja cery trądzikowych i tłustej – Działa antybakteryjnie, ściągająco,reguluje pracę gruczołów łojowych, przyspiesza naskórkowanie tym samym ma właściwości gojące i regenerujące, zmniejsza stany zapalne i zapobiega powstawaniu przebarwień pozapalnych.
Słabe wypadające włosy, problemy z przetłuszczaniem skóry głowy -Dzięki zawartości aminokwasów siarkowych (cysteina) i biopierwiastków stymuluje je do wzrostu i wzmacnia strukturę włosa. Reguluje pH skóry, poprawia mikrokrążenie, działa dezynfekująco co wspomaga walkę z łupieżem i przetłuszczaniem. Szukajmy więc szamponów, odżywek i wcierek do włosów na bazie pyłku lub propolisu.
Opryszczka i trudno gojące się rany, oparzenia – spirytusowa nalewka z pyłku pszczelego działa przeciwbólowo, odkażająco, przeciwzapalnie, a wraz z propolisem skraca czas gojenia ran i bliznowacenia. W przeprowadzonych badaniach działanie przeciwbólowe było porównywalne z niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (aminopiryna), a większe stężenie przewyższało skuteczność samego leku.
Efekty leczenia rany z użyciem propolisu -sprawdź tutaj.
Działanie anty-aging, odżywienie, regeneracja
Pomijając cały szereg witamin, składników mineralnych i biopierwiastków pyłek posiada jeszcze inne wspaniałe związki, które są szczególnie pożądane w pielęgnacji i kosmetologii. Chodzi o związki fenolowe, flawonoidy i karotenoidy , które powszechnie występują w świecie roślin. Odznaczają się silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, wymiatają wolne rodniki, a co za tym idzie spowalniają procesy starzenia. Zdecydowanie rzuca się w oczy różnorodność kolorów ziarenek pyłku za co odpowiedzialne są charakterystyczne dla roślin związki chemiczne.
Ziarenka o kolorze pomarańczowym mają najwięcej β-karotenu. Te o zabarwieniu fioletowo-czerwonym najwięcej antocyjanów, a żółta barwa charakteryzowała związki flawonoidowe. Ta różnorodność sprawia, że pyłek ze wszystkich produktów pszczelich odznacza się najwyższym poziomem aktywności przeciwutleniającej ( 40 razy bardziej od miodu.)
W pyłku pszczelim zawarte są dwa wyjątkowe związki z grupy flawonoli tj. kemferol i kwercetyna, które wzmacniają tkankę łączną skóry i hamują działanie enzymów odpowiedzialnych za rozkładanie kwasu hialuronowego. W skórze właściwej flawony wpływają na rozszerzalność naczyń krwionośnych i usprawniają mikrokrążenie. To z kolei jest bardzo ważne w dotlenieniu skóry i zaopatrywanie jej w niezbędne składniki odżywcze. Bardzo pomocne okaże się dla osób palących, która skóra jest poszarzała i niedotleniona.
Nowe i stare mają takie samo znaczenie.
Białka poza tym, że są podstawowym budulcem kontrolują też wszystkie procesy życiowe komórek. Natura kocha równowagę, zachowany balans daje gwarancje poprawnego działania pojedynczych komórek, tkanek i finalnie całego organizmu.
Tak samo jak tworzenie nowych białek, bardzo ważne jest utrzymanie „porządku” w środowisku komórkowym czyli usuwanie niepotrzebnych i uszkodzonych białek. Zaburzenia w tym procesie powodują degradacje tkanek, przyspieszają ich starzenie i prowadzą do różnego rodzaju schorzeń np. nowotworowych.
Enzym zwany proteasomem jest odpowiedzialny właśnie za utrzymywanie owego porządku i usuwanie niepotrzebnych złogów białek. W przeprowadzonych badaniach na komórkach skóry zaobserwowano, że roztwory z pyłkiem ( a zwłaszcza wodny) wzmagają aktywność właśnie proteasomu. Wykazano, że aktywacja tego enzymu wywołuje działanie ochronne na komórkę, wzmaga jej naturalną odporność przed wolnymi rodnikami i przedłuża żywotność.
Domowe receptury i kosmetyki z pyłkiem
Jest to bardzo niepopularny surowiec kosmetyczny i znalazłam tylko jedną firmę, która zajmuje się wyrobem kosmetyków z pyłkiem pszczelim tj. ARRIA Laboratorium Bio-Farmaceutyczne prof. Czarneckiego. Mają bardzo skromną ofertę i są to głównie kremy poza tym do kupienia jest również pyłek i propolis. Zamówienie składa się na stronie, a płaci za pobraniem w niektórych miastach są punkty sprzedaży stacjonarne.
W domowym zaciszu
Uwaga! Pyłek niemiłosiernie barwi , uważajcie na ręczniki i ubrania bo będzie ciężko usunąć plamy. Zostawia też żółto-pomarańczowy kolor na skórze, jeżeli zmieszamy go z wodą i w takiej postaci położymy na skórę. Dlatego proponuje dodać inne składniki, które go „rozcieńczą”. Oczywiście nie jest to rzecz trwała i jest do usunięcia chodzi o to, żeby nie trzeć i nie podrażnić skóry. Wariant woda i pyłek lepiej się sprawdzi do wcierania w skórę głowy, najlepiej 30 min przed myciem np. łyżka na 250 ml wody.
Pomocne będzie roztarcie pyłku w moździerzu, nie jest to konieczne, ale zdecydowanie szybciej się rozpuści. Jeżeli nie chce nam się ucierać możemy też dodać odrobiny wody, aby zmięknął i zostawić go na parę minut. Potem dokładnie mieszamy papkę i rozcieramy jeszcze łyżkę pojedyncze ziarenka, które zostały. Maseczki są banalne w wykonaniu, wszystkie składniki łączy się razem-najważniejszą rzeczą jest dobre rozpuszczenie pyłku. Trzymamy ok. 10 min po czym zmywamy letnią wodą.
Klasyczna baza to pyłek wymieszany z odrobinką letniej wody lub mlekiem, później możemy dodawać inne składniki. Proponowane składniki dodatkowe mają za zadanie regenerować, zmiękczać, odżywiać, nawilżać i wzmacniać barierę naskórkową. Z powodzeniem mogą być stosowane jako maski do włosów!
Łyżka każdego produktu starczy na twarz, szyję i dekolt. Przed nałożeniem na całą buzię zróbmy próbę uczuleniową, smarując odrobinkę na żuchwę. Odczyn może pojawić się od 24-48 h i jeżeli po tym czasie nic się nie wydarzyło to śmiało możemy skorzystać z maski.
No. 1
Jajko, pyłek i miód doskonale się sprawdzą przy włosach suchych i zniszczonych, a także przy skórze wymagającej regeneracji i odżywienia.
No. 2
Oliwa, pyłek i miód to świetne rozwiązanie dla osób z suchą cerą, dojrzałą, atopową i wymagającej regeneracji. Oliwa zawiera skwalan, który naturalnie występuje w sebum i doskonale uzupełnia braki lipidów w naskórku.
No. 3
Dla skóry tłustej i z problemami trądzikowymi proponuje wariant: Łyżka pyłku rozpuszczona z odrobinką wody , łyżka miodu lub pyłek, miód i jogurt naturalny.
To nie jest wpis sponsorowany
Spodobał Ci się wpis? Uważasz, że jest praktyczny i pomocny? Podziel się nim z innymi, będzie to dla mnie duże uznanie !
Kaja
Źródła :
Nowe badania nad biologicznymi właściwościami pyłku kwiatowego. Bogdan Kędzia, Elżbieta Hołderna-Kędzia.
Skład i właściwości antyoksydacyjne barwnych frakcji wyodrębnionych z pszczelego pyłku kwiatowego- Katarzyna Paradowska, Agnieszka Zielińska, Natalia Krawiec.
Pyłek kwiatowy – nowy surowiec naturalny, możliwości wykorzystania w lecznictwie i kosmetologii- Katarzyna Basista, Krystian Sodzawiczny.
Skład i właściwości antyoksydacyjne barwnych frakcji wyodrębnionych z pszczelego pyłku kwiatowego- Katarzyna Paradowska, Agnieszka Zielińska, Natalia Krawiec.
Bee Pollen: Chemical Composition and Therapeutic Application. Katarzyna Komosinska-Vassev
Chemical analysis of Greek pollen – Antioxidant, antimicrobial and proteasome activation properties.
Miód i produkty pszczele w profilaktyce i leczeniu – Jerzy Gala.
Super. właśnie sama odkryłam pyłek i też zauważyłam, że najlepiej działa sam z wodą, a tu takie rewelacje ( na temat proteasomu). Super temat, przystępnie i jasno podany. Sama się dziwię, ze marketing nie „odkrył ” pyłku na tyle aby zalały nas kosmetyki na jego bazie. no ale skoro tak łatwo samemu je zrobić to w sumie nie ma straty. Wspaniałe info o cysteinie , ciekawe o kolorach ziarenek i aktywności przeciwutleniającej. Poczułam się zmobilizowana by znowu zrobić sobie maskę na twarz, (wcierka już wnika w cebulki moich włosów). Dzięki!