Jak prawidłowo używać kremów SPF?
Kosmetyki ochrony przeciwsłonecznej są szeroko i łatwo dostępne w każdym sezonie, obecnie mamy tak różnorodne formuły, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie.
Na rynku dostępne są olejki, żele, spraye oraz sztyfty promieniochronne, jednak najpopularniejszą formą wciąż pozostają emulsje kosmetyczne w postaci mleczek i kremów. Niektóre z nich są niezwykle komfortowe, nieodczuwalne na skórze i pozostawiają estetyczne wykończenie np. matujący żel SPF marki SVR. Na stronie producenta znajdziecie filmik w którym pokazana jest jego przezroczysta konsystencja i efekt wykończenia na skórze.
Kosmetyki SPF określiłabym jako szczególnego przeznaczenia. W moim odczuciu są kategorią niestandardową, w porównaniu do kosmetyków pielęgnacyjnych, ponieważ wymagają prawidłowego stosowania, aby wykazywały maksymalną skuteczność. W ich przypadku niewiedza, pomyłki, zapominanie zawsze będą miały konsekwencje dla samego użytkownika, dlatego warto znać reguły jakimi się rządzą.
Jaka ilość jest prawidłowa i jak to sprawdzić?
Właściwa ochrona przed promieniowaniem UV jest uzależniona jest od:
- ilości nakładanego preparatu
- równomiernego pokrycia skóry
- regularnej reaplikacji
Nieprawidłowa ilość i niestaranne rozprowadzenie kosmetyku powoduje zmniejszenie stopnia ochrony nawet o 2/3 w stosunku do wartości SPF wskazanej na kosmetyku. Użycie mniejszej ilości kremu niż zalecana obniża również ochronę przed UVA. Stopień ochrony przed UVA jest błędnie traktowany na równi ze współczynnikiem SPF, chroniącym przed UVB. Dla UVA nie obwiązuje jednolita skala tak jak dla UVB np. SPF 50, a ochrona w tym zakresie powinna stanowić co najmniej 1/3 współczynnika SPF który mamy na kosmetyku.
Prawidłowa ilość kosmetyku przeciwsłonecznego jaki powinniśmy użyć to to 2mg/cm2. Badania wskazują jednak, że nie ma to pokrycia w rzeczywistości, ponieważ konsumenci stosują ¼- ½ tej objętości (0,5-1 mg/cm2) w efekcie realny współczynnik SPF jest o 20-50% mniejszy od wartości deklarowanej. Nawet u osób mających nawyk stosowania ktemów SPF, zaobserwowano, że nienakładają prawidłowej ilości kremu na skórę (0,48mg/cm2).
Zalecana ilośc, czyli 2mg/cm2 jest nieintuicyjną informacją, dlatego dla uproszczenia stosuje się przykładowe wartości, które łatwo można sobie zobrazować np. metoda łyżeczkowa.
W metodzie łyżeczkowej, jedna łyżeczka kremu powinna być zastosowana na twarz, głowę i szyję, 1 łyżeczka na każde ramię i przedramię, 2 łyżeczki na tułów (przód i tył) i 2 łyżeczki na każdą nogę. Z kolei Amerykańska Akademia Dermatologii zaleca ok. 30ml kremu jednorazowo na całe ciało, co odpowiada objętości kremu, która mieści się w dłoni.
Podstawowe zasady, które zapewnią Ci ochronę
Rekomenduje się stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych przez cały rok, w sezonie letnim o wartości SPF > 30 i SPF > 15 w czasie jesieni i zimy. Dorosłym w okresie letnio-wiosennym zaleca się stosowanie jednorazowo 30- 35 ml preparatu na całą powierzchnie ciała.
Pierwsza aplikacja powinna nastąpić na 15-30 min przed planowaną ekspozycją, a następnie kosmetyk trzeba reaplikować co 2 godziny. Krem należy nakładać na skórę eksponowaną na UV jak i okrytą ubraniem.
Kosmetyki wodoodporne należy użyć na 15-30 min przed czynnościami w których istnieje zwiększone ryzyko fizycznej ścieralności kremu ze skóry np. aktywności fizycznej w której dużo się pocimy, kąpielach wodnych czy kontaktu z piaskiem. Konieczne jest późniejsze nałożenie kremu, aby zrekompensować utraconą lub
znacznie obniżoną fotoprotekcję.
Obszary najczęściej pomijane
Są też obszary „nieoczywiste”, które często pomijamy, warto wyrobić sobie nawyk zabezpieczania ich na równi z innymi częściami ciała, ponieważ są silnie eksponowane. Chodzi o małżowiny uszne, kark, ramiona i powierzchnie grzbietowe rąk i stóp. Z badań wynika również, że przy aplikacji kremów na twarz słabo chronione są okolice powiek i obszaru przyśrodkowego kąta oka. Należy mieć świadomość ryzyka zachorowań na raka powiek i ochrone okolic oczu poza standardowymi okularami przeciwsłonecznymi wzbogacić o produkty przeciwsłoneczne.
Wpływ promieniowania UV na rozwój raka ust został dobrze udokumentowany, dlatego ochrona ust powinna być regularnie praktykowana. Obecnie nie ma specyficznych wytycznych w przypadku używania pomadek przeciwsłonecznych pod względem częstotliwości i odpowiedniej ilości. Ochrona ust będzie niższa niż wartość SPF deklarowana na kosmetyku.
Jest to mały wąski obszar, którego powierzchnia nie pozwala na zastosowanie dużej ilości kosmetyku. Nie mniej jednak, rekomenduje się, aby używać produktów o wartości > SPF 30, dokładne pokrywanie całych ust i ponawianie aplikacji gdy jesteśmy długo eksponowani na UV. Warto pamiętać o tym gdy jesteśmy w górach, gdzie zmienia się wysokośc nad poziomem morza i wzrasta indeks UV, a zimą promieniowanie słoneczne jest bardzo silnie odbijane od śniegu.
Podsumowanie
Prawidłowe stosowanie kometyków SPF na postawie rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego oraz danych literaturowych.
To nie jest wpis sponsorowany.
Spodobał Ci się wpis? Uważasz, że jest praktyczny i pomocny? Podziel się nim z innymi, będzie to dla mnie duże uznanie !
Kaja
Źródła:
https://www.researchgate.net/publication/323150287_Promieniowanie_UV-_jak_sie_przed_nim_chronic_2
https://www.cmaj.ca/content/192/50/E1802
J. Narbutt, Fotoprotekcja, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część 2: Stosowanie
preparatów zawierających filtry UV, „Przegląd Dermatol”, nr 105/ 2018, s.31
J. Narbutt, Fotoprotekcja, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. Część 1: Promieniowanie UV i preparaty zawierające filtry UV, „Przegląd Dermatol”, nr 105/2018.
https://www.researchgate.net/publication/320178189_UV_imaging_reveals_facial_areas_that_are_prone_to_skin_cancer_are_disproportionately_missed_during_sunscreen_application
H.Li, S. Colantino, Sunscreen Application, Safety, and Sun Protection: The Evidence, “Journal of Cutaneous
Medicine and Surgery”, nr 1/2019, s. 2-10
L.T.N Ngoc, V.V. Tran, Recent Trends of Sunscreen Cosmetic: An Update Review, “Cosmetics”, nr 64/2019, s. 3.
0 Comments