Darsonwalizacja. Działanie i efekty w pielęgnacji skóry i włosów.
W tym wpisie:
- Czym to jest darsonwalizacja ?
- Jak działa zabieg darsonwalizacji?
- Dla kogo jest zabieg?
- Kto nie może wykonać zabiegu?
- Co musisz wiedzieć przed zabiegiem?
- Wykonanie zabiegu: odczucia, częstotliwość, wybór peloty i techniki
CZYM JEST DARSONWALIZACJA?
Najprościej mówiąc, darsonwalizacja jest zabiegiem fizykalnym z zakresu elektroterapii, w którym wykorzystywany jest prąd zmienny wielkiej częstotliwości w zakresie 300-500 khZ. Nazwa urządzenia darsonval/d’Arsonval pochodzi od nazwiska wynalazcy, francuskiego fizyka, lekarza i fizjologa Jacquesa- Arsene d’Arsonvala. Terapię prądami wprowadził w 1895 r, więc jest to metoda terapeutyczna, która ma blisko 130 lat!
O szerokim zastosowaniu darsonwalizacji w medycynie świadczy opublikowana w 1913 r. książka poświęcona leczeniu chorób z użyciem prądów wielkiej częstotliwości. Ilość i różnorodność schorzeń, które kwalifikowały się do leczenia naprawdę zdumiewa, wskazywano korzystne efekty nawet w leczeniu alkoholizmu, uzależnienia od heroiny i kokainy, otyłości, menopauzy czy nowotworów.
Nie przesadzę, mówiąc że na tamte czasy elektroterapia była sporym przełomem w technologii i odnalazła swoje zastosowanie w medycynie, stomatologii, terapii urazów i bólów różnego pochodzenia. Aktualnie metoda nie jest tak popularna, a jej zastosowanie zdecydowanie zostało wyparte nowszymi technologami, szczególnie w obszarze fizjoterapii i medycyny. Nie dotyczy to jednak kosmetologii i trychologii, ponieważ darsonval jest wciąż wykorzystywany i ceniony ze względu na swoją skuteczność.
Od samego początku istnienia aparatury wskazywano jej dużą skuteczność w wielu problemach skórnych, wypadaniu włosów, a nawet ich siwieniu. Co ciekawe z obserwacji samego autora dochodziło nawet do cofania się siwizny w ciągu kilku miesięcy. Nie odnalazłam jednak informacji potwierdzających to zjawisko w aktualnych źródłach. Mimo tego, że minęło blisko 130 lat, aparatura z tamtych czasów naprawdę niewiele różni się od obecnego sprzętu.
JAK DZIAŁA ZABIEG DARSONWALIZACJI?
Prądy d’Arsonvala wpływają przede wszystkim na naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe w skórze, jednak bez pobudzenia nerwów i mięśni, podczas zabiegu dochodzi wytworzenia ciepła w tkankach, wytwarzany jest również ozon.
Energia pól elektrycznych pochłonięta przez tkanki zostaje przetworzona na energię cieplną, a efekt termiczny który powstaje określany jest ciepłem wewnętrznym. Dawkowana energia ma postać fali gasnącej z długą przerwą pomiędzy kolejnymi impulsami, dzięki temu, że prąd nie płynie bez przerwy, szybko ulega rozproszeniu w tkankach, a co za tym idzie nie wywołuje wrażeń czuciowych w postaci ciepła/przegrzania skóry. Jest to duża zaleta, ponieważ przenikanie ciepła do głębiej położonych tkanek jest utrudnione przez skórę i tkankę podskórną.
Działanie biologiczne prądów wielkiej częstotliwości to:
Zmiany w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych, głównie w zakresie naczynioruchowym.
Prąd działa na zakończenia nerwów wegetatywnych (intrareceptory), które znajdują się w ścianach naczyń krwionośnych. Pobudzenie tych nerwów powoduje zmianę napięcia mięśniówki naczyń i ich odruchowe rozszerzenie, które ułatwia przepływ krwii. Poprawa mikrokrążenia usprawnia również odpływ limfy, zmniejsza obrzęk tkanek, wzmożone procesy metaboliczne poprawiają odżywienie i dotlenienie skóry i innych tkanek.
Działanie na receptory czuciowe skóry- ich pobudzenie zmniejsza wrażliwości na różne bodźce zewnętrzne, co daje efekt przeciwbólowy i przeciwświądowy.
Zmniejszenie czynności wydzielniczych gruczołów- darsonwalizacja działa normalizująco na układ endokrynny, ogranicza nadmierną potliwość (np. stopy) oraz łojotok skóry gładkiej i owłosionej.
Silne działanie dezynfekujące- wytwarzany podczas zabiegu ozon ma działanie grzybobójcze, bakteriobójcze i wirusobójcze.
DLA KOGO JEST ZABIEG?
Czyli wskazania do darsonwalizacji i zastosowanie kosmetyczne prądów:
WSKAZANIA DO ZABIEGU |
---|
Łupież Cellulit Skóra trądzikowa Łojotok skóry głowy Skóra tłusta i mieszana Stany po odmrożeniach Zapalenie mieszków włosowych Łojotokowe zapalenie skóry głowy Cera niedotleniona (np. osoby palące) Różne postacie łysienia np. plackowate Stymulacja wzrostu i wzmocnienia włosów Elektryczny masaż skóry pobudzający ukrwienie i odpływ limfy |
Nieoczywiste zastosowania Wspomagająco przy nadmiernej potliwość stóp Po depilacji- zmniejsza zapalenie mieszków włosowych Wczesne stadium opryszczki- obrzęk, świąd i zaczerwienienie bez widocznych pęcherzyków |
KTO NIE MOŻE WYKONAĆ ZABIEGU?
Urządzenia można łatwo kupić w sieci bez żadnej weryfikacji dlatego, istotne jest, abyśmy wiedzieli o ograniczeniach w jego stosowaniu. Tak jak w gabinecie kosmetycznym zbierany jest wywiad, tak samo w przypadku zabiegów w domowych warunkach zawsze w pierwszej kolejności powinniśmy dbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Ta dbałość oznacza przede wszystkim określenie czy istnieją przeciwskazania do wykonania darsonwalizacji w naszym przypadku. Są nimi:
PRZECIWSKAZANIA DO ZABIEGU |
---|
Ciąża Epilepsja Gorączka Hirsutyzm Gruźlica Arytmia serca Rozrusznik serca Trądzik różowaty Choroba nowotworowa Zaburzenia naczynioruchowe Trwale rozszerzone naczynia krwionośne (teleangiektazje) Metalowe elementy w obszarze zabiegu np. aparaty ortodontyczne Wszystkie przypadki krwawienia i zaburzenia krzepnięcia krwi Zaburzenia krążenia wieńcowego i obwodowego Choroby skóry o podłożu alergicznym Ostre miejscowe i ogólne stany zapalne Nietolerancja prądu elektrycznego |
ZANIM ZACZNIESZ MUSISZ WIEDZIEĆ
- Darsonwalizacja jest zabiegiem elektroterapeutycznym, prąd oraz wytwarzany ozon będą wykazywały pewne właściwości również w kontakcie z innymi substancjami, dlatego należy przestrzegać pewnych zasad. Zabieg powinien być zawsze wykonywany na suchej skórze (skalp również), elektroda powinna być zdezynfekowana i osuszona. Kontakt z wilgocią może spowodować pęknięcie szklanej peloty. Wszelkie preparaty nakładamy później.
- Nie wykonujemy zabiegu na skórze po wcześniejszym użyciu kosmetyków zawierających substancje łatwopalne np. alkohol. Iskry mogą spowodować oparzenia skóry.
- Elektrodę powinniśmy płynnie prowadzić po skórze, nie zatrzymujemy się długo w jednym miejscu, może to spowodować przegrzanie/oparzenie tego obszaru.
- Unikamy prowadzenia elektrody w okolicach oczu.
JAK WYKONAĆ ZABIEG?
Szklaną pelotę umieszczamy w „rękojeści” aparatu, włączamy urządzenie i ustawiamy niskie parametry, aby zaadaptować się do bodźców. Przed rozpoczęciem zabiegu na twarz, możemy ocenić intensywność odczuć na wewnętrznej stronie nadgarstka.
Płynnymi kolistymi ruchami przesuwamy elektrodę po skórze, stopniowo wg własnych odczuć zwiększamy dawkę energii w trakcie trwania zabiegu.
Dla ułatwienia możemy sobie podzielić dane miejsce na obszary i czas, jaki przeznaczymy na jego opracowanie np. czoło, policzki, nos i broda, lewa i prawa strona na głowy.
JAK CZĘSTO?
Zabieg jest prosty i intuicyjny, do wyboru mamy dwie techniki, a łączony czas w zależności od powierzchni to od 3 do 10 min, elektryczny masaż twarzy może trwać nawet 20 min.
Częstotliwość tak naprawdę jest uzależniona od problemu, na który chcemy zadziałać, prowadząc „kurację” musimy obserwować stan skóry i na tej podstawie układać dalsze zabiegi. Ramowo możemy wyjść ze schematu: 2-3 razy w tygodniu np. 2-3 tygodnie, później podtrzymująco 1-2 razy w miesiącu. W przypadku stymulacji wzrostu włosów zabiegi wykonujemy dłużej np. 2-3 miesiące, stopniowo zmniejszając ich częstotliwość, ważniejsza niż ilość zabiegów jest ich regularność w pewnym odcinku czasu.
ODCZUCIA
Podczas zabiegu odczuwalne jest mrowienie, szczypanie i delikatne kłucie. Są to subiektywne odczucia, a ich intensywność zależy od naszej własnej wrażliwości i oczywiście dawkowanej energii. Na skórze głowy są zdecydowanie mniej odczuwalnie niż na twarzy. W trakcie pojawia się specyficzny zapach ozonu, iskrzenie, dźwięk iskrzenia, światło elektrody w kolorze fioletowym lub czerwonym w zależności od tego, jaki gaz został użyty.
WYBÓR PELOTY
W zestawie będziemy mieć kilka szklanych pelot/elektrod o różnym kształcie. Powinniśmy się kierować ich przeznaczeniem i łatwością, z jaką będzie nam się pracować. Rozmiar ma znaczenie, ponieważ im mniejsza powierzchnia elektrody, tym większa gęstość prądu i zwiększoną ilość ciepła w tkankach. Gęstość prądu przekraczające granice tolerancji może doprowadzić do koagulacji i denaturacji białka tkanek. Racjonalnie będzie użyć peloty zgodnie z jej przeznaczeniem:
- Grzybkowa- uniwersalna do zabiegów na twarz
- Grzebieniowa- do skóry głowy
- Punktowa- do pojedynczych zmian skórnych np. brodawki, opryszczka
- Przepustowa- do mocnego punktowego działanie na małych partiach skóry
- Łukowa- do większych partii skóry np. czoło, żuchwa, szyja, ramiona
- Długa- do zabiegów w trudno dostępnych okolicach np. uszy, nos
WYBÓR TECHNIKI
Metoda bezpośrednia- technika łagodnego stymulowania
Szklaną pelotę przykłada się bezpośrednio do suchej skóry, spokojnymi płynnymi ruchami przesuwamy ją po twarzy, ruchy wykonywać wzdłuż przebiegu mięśni (nie jest to konieczne, jeżeli to komplikuje nam sprawę 😊) W tej technice dochodzi do tzw. „cichych-ciemnych wyładowań”, a ilość wytworzonego w tkankach ciepła i ozonu w jest niewielka, dlatego nie podrażnia skóry.
Kiedy będzie odpowiednia?
W przypadku cery delikatnej, wrażliwej i płytko unaczynionej. Na rozpoczęcie zabiegu szczególnie dla osób, które wykonują darsonwalizacje pierwszy raz. Pierwszy etap pełnego zabiegu, jako elektryczny masaż, z późniejszą aplikacją serum i np. maski.
Metoda pośrednia- technika intensywnego stymulowania
Pelotę oddalamy w niewielkiej odległości od skóry ok. 1-3 mm naprzemiennie dotykając i odrywając od skóry, prowadzimy ją po wybranych obszarach. Zauważalny będzie „deszcz iskrowy” wywołany wyładowaniami elektrycznymi, powstającymi między skórą a elektrodą. Jest to technika bardziej drażniąca, stymuluje wszystkie procesy metaboliczne skóry, prowadzi do przekrwienia, usprawniając krążenie limfatyczne i żylne, a duża ilość uwalnianego ozonu działa silnie odkażająco. Kilka dni po zabiegu może pojawić się drobnopłatkowe złuszczanie naskórka, jeżeli będzie również temu towarzyszyła nadmierna suchość należy zmniejszyć częstotliwość i intensywność zabiegu.
Kiedy będzie odpowiednia?
W przypadku: cellulitu, wczesnej fazie opryszczki, skóry tłustej, skóry trądzikowej, pojedynczych zmianach trądzikowych, po depilacji, łupieżu, przetłuszczających się włosów, ŁZS w formie łagodnej, stymulacji wzrostu włosów i poprawy ich struktury, łysieniu plackowatym, zwiększenia działania nakładanych później kosmetyków (np. wcierki do włosów, maska na twarz).
To nie jest wpis sponsorowany.
Spodobał Ci się wpis? Uważasz, że jest praktyczny i pomocny? Podziel się nim z innymi, będzie to dla mnie duże uznanie !
Kaja
Źródła: J. Klonowska, "Darsonwalizacja w kosmetologii i trychologii", Art of Beauty. B. Drygas, M. Mrozowska, R. Szpindor, "Twarz, szyja, dekolt. Kosmetyka pielęgnacyjna i upiększająca", Nowa Era, Warszawa 2014. N. M. Eberhart, "A working manual of high frequency currents", Chicago: New Medicine Publishing Co., 1913.
0 Comments