Jedna warstwa nie wystarczy, skóra od podstaw
SŁOWEM WSTĘPU
Pod względem powierzchni skóra wśród narządów nie ma sobie równych, u dorosłej osoby wynosi 1,6-1,8 m², stanowi 16% masy naszego ciała, a jej grubość waha się od 0,1 mm -6,7 mm. Najcieńsza skóra jest na powiekach, najgrubsza z kolei na podeszwie stóp. Niezwykłość tego narządu polega na jego strukturze, roli jaką pełni i nieustannym odnawianiu się.
Skóra jest swoistym zwierciadłem ogólnej kondycji i stanu zdrowia człowieka. Wiele chorób ogólnoustrojowych manifestuje się właśnie na skórze, dając nam widoczny sygnał do działania. Skóra jest czymś więcej niż zwykłą okrywą- powłoką , pełni wiele rozmaitych funkcji którymi nie zawracamy sobie głowy na co dzień.
PO CO NAM SKÓRA ?
Najbardziej oczywistą jest zabezpieczenie organizmu przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi np. ochrona narządów wewnętrznych w przypadku urazu mechanicznego. Gruczoły łojowe wydzielają mieszaninę tłuszczu, która natłuszcza skórę i włosy, nadaje im elastyczność i chroni przed wysuszeniem. Jej kwaśne pH i mikrobiota chroni przed patogennymi drobnoustrojami. Zwarta struktura zabezpiecza przed utratą wody z organizmu, ale także nie dopuszcza do jej nadmiernego wsiąkania.
Komórki barwnikowe przyczyniające się do powstawania opalenizny pełnią funkcję obronną przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Gdyby nie skóra, niemożliwa byłaby synteza wit. D, niemożliwe byłoby chłodzenie ciała przez wydzielanie potu i niemożliwy były odbiór świata zewnętrznego przez zmysł dotyku.
Materiałem budulcowym skóry jest tkanka łączna. Skóra składa się z wielu warstw nałożonych na siebie,chociaż ich ilość bywa różna w rozmaitych okolicach ciała. Trzy najbardziej podstawowe, które tworzą spójną całość to:
- tkanka podskórna
- skóra właściwa
- naskórek
TKANKA PODSKÓRNA
ociepla, chroni, wypełnia
Tkanka podskórna jest najgłębiej zlokalizowaną warstwą skóry. W jej luźnej strukturze występują zraziki wypełnione komórkami tłuszczowymi. Możemy wyróżnić 2 typy tkanki tłuszczowej : żółtą i brunatną. Pierwsza jest tłuszczem strukturalnym i zabezpiecza narządy wewnętrzne , a tkanka tłuszczowa brunatna ma za zadanie wytwarzać ciepło w procesie spalania tłuszczu.
Tłuszcz jest doskonałym izolatorem, źródłem energii i chroni głębokie tkanki przed urazami.
Jego rozmieszczenie w różnych okolicach ciała jest nierównomierne co doskonale widać po tym jak zróżnicowane mamy sylwetki. Najwięcej podściółki tłuszczowej znajdziemy na brzuchu, udach, pośladkach, klatce piersiowej(kobiety). Najmniej kolei na powiekach, pod oczami, uszach i wargach. Tłuszcz jest pewnego rodzaju wypełnieniem , gdy zanika (choroba, podeszły wiek, spadek wagi) zwiotczeniu ulega skóra, która jest na nim 'oparta’. Podobny efekt wywołany jest również odwodnieniem organizmu.
Pomiędzy zrazikami tłuszczu w tkance podskórnej ulokowane są ponadto włókna i zakończenia nerwowe, naczynia krwionośne oraz części wydzielnicze gruczołów potowych. Nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzi do stanów zapalnych , czego efektem jest cellulit. Nierównomiernie rozłożony tłuszcz zbija się i uciska sieć naczyń krwionośnych, skóra staje się niedotleniona a na jej powierzchni widać specyficzne pofałdowania i uwypuklenia tzw. skórkę pomarańczową.
SKÓRA WŁAŚCIWA
gromadzi wodę, zaopatruje skórę w składniki odżywcze, odbiera bodźce
Skóra właściwa leży po środku między tkanką podskórną, a naskórkiem. Wyróżnia się w niej 2 warstwy- siateczkowatą i wyżej nad nią położoną brodawkowatą. Warstwa siateczkowata zbudowana jest z tkanki łącznej o bardzo zwięzłej strukturze. Tworzą ją pęczki włókien kolagenowych połączonych w rodzaj sieci, które mają silna zdolność do wiązania wody.
Dzięki temu włókna są sprężyste i chronią skórę przed uszkodzeniem. Zawarte są w niej również naczynia włosowate, włókna nerwowe, gruczoły potowe i mieszki włosowe.
Warstwa brodawkowata ma luźniejszą strukturę, jej powierzchnia z naskórkiem jest mocno pofalowana tworząc wypustki, nazywane brodawkami. Brodawki są łącznikiem między skórą właściwą naskórkiem.
W ich obrębie występują naczynia krwionośne, które zaopatrują wyższe warstwy skóry w substancję odżywcze, ciała odpornościowe, odprowadzają zbędne produkty przemiany materii i przekazują bodźce czuciowe.
Elementami składowymi skóry właściwej są 3 rodzaje włókien. Kolagenowe, retikulinowe i sprężyste. Dzięki nim skóra zachowuje swoją sprężystość, wytrzymałość, może się fałdować i odzyskiwać swój kształt po nacisku. Włókna skóry właściwej w zależności od obszaru układają się w określonych warunkach. Jeżeli dojdzie do przerwania ciągłości skóry w jej głębokich warstwach np. skaleczenie zabieg chirurgiczny, ważne jest , aby rana została zszyta zgodnie z przebiegiem tych włókien. Rana zszyta w nieprawidłowym kierunku będzie długo się goić, a blizna będzie bardziej widoczna. Kierunek włókien wytycza też specyficzne dla obszaru zmarszczki np. kurze łapki.
Występują tutaj również komórki specjalne : histocyty (pochłaniają ciała obce), fibroblasty( komórki skóry właściwej, wytwarzają kolagen), komórki tuczne ( uwalniają mediatory w trakcie reakcji zapalnych ) Komórki i włókna ’zanurzone’ są w substancji międzykomórkowej wyglądem przypominającej żel. Jest to mieszanina białek i cukrów, które silnie wiążą wodę wielokrotnie przekraczając własną masę. Takie działanie wykazuje m.in. kwas hialuronowy, który zawiera się w substancji międzykomórkowej. Efektem jest elastyczna i napięta skóra, jednak z wiekiem zdolność do wiązania wody i napinania sieci kolagenowej słabnie, co jest jednoznaczne ze starzeniem skóry.
NASKÓREK
chroni przed czynnikami zewnętrznymi, zabezpiecza przed utratą wody i jej nadmiernym wnikaniem
Sam naskórek posiada, aż 5 warstw i jest najbardziej wierzchnią i widoczną dla nas częścią skóry, jego dobry stan odgrywa ważną rolę pod względem ochrony jak i estetyki.
Każda z warstw pełni określoną rolę i jest ze sobą ściśle powiązana. Jeżeli gdzieś pojawi się nieprawidłowość w działaniu, objawi się to zmianami w wyglądzie np. łuszczenie, przebarwienia, trądzik. Najwyżej położona warstwa rogowa jest utworzona z całkowicie martwych komórek, które połączone są cementem komórkowym. Dzięki temu naskórek jest zwarty i mocny.
Na powierzchni warstwy rogowej znajduje się mieszanina potu i wydzieliny gruczołów łojowych. Natłuszcza i nawilża ona skórę i włosy. Dzięki temu jest ona elastyczna, nie wysusza się i nie pęka.
Komórki naskórka ściśle przylegają do siebie, w najgłębszej warstwie podstawnej dają swój początek i nieustannie przesuwają się ku górze, aby ostatecznie ulec złuszczeniu. Żywe komórki naskórka nazywane są keratynocytami, a te pozbawione jądra tworzące zrogowaciałą warstwę korneocytami. W niezmienionej chorobowo skórze proces złuszczania trwa 28 dni regulowany jest genetycznie i po 25 r.ż ulega spowolnieniu. Wpływ na złuszczanie mają również czynniki zewnętrzne jak stres, niewłaściwa pielęgnacja, promieniowanie UV etc, a także zmiany hormonalne.
To nie jest wpis sponsorowany
Spodobał Ci się wpis? Uważasz, że jest praktyczny i pomocny? Podziel się nim z innymi, będzie to dla mnie duże uznanie !
Kaja
Ciekawie zrobiony wpis. Nasuwa się mi na pewno jedno pytanie dotyczące wstępu. Te 20kg wagi skóry to u jakiej osoby ? Która waży 150 kg ? Dajmy na to że ten komentarz pisze osoba która waży 50kg. Logicznie ujmując niemożliwym jest żeby wtedy skóra ważyła 20kg.
Hej!
Dzięki za uwagę, masz absolutną słuszność- tutaj jest błąd. 20 kg skóry jest niemożliwe dla przykładowo osoby o masie 50 kg, a 125 kg – tak jak mniej więcej podałaś 🙂
Długo zastanawiałam się skąd taką informacje wzięłam, szczególnie ze przy tym wpisie korzystałam z wielu książek. Przejrzałam to co mam na półkach i nigdzie nie znalazłam wzmianki na temat masy.
Dopiero wpisując fraze typu ” how much does skin weigh/ skin weight ” etc. pojawia się liczba 20…ale lbs. czyli funtów nie kilogramów. Tak więc jest niemal pewne, że informacja pochodzi z sieci i już nie wiedzieć czemu napisałam te nieszczęsne kg. 20 lbs.= ok 9 kg.
Wracając już do samej skóry- jest liczona jako 16% masy ciała jeżeli w jej skład wliczamy podściółkę tłuszczową.
Jeżeli liczymy naskórek+ skórę właściwą+ tkankę podskórną jest to 6% masy
Wpis powstał dawno temu, teraz jak go przeglądam widzę spore niedociągnięcia i że wymaga aktualizacji. np. Tkanka tłuszczowa wg. obecnej wiedzy pełni wiele funkcji regulacyjnych o charakterze endokrynnym, immunologicznym, zawiera także subpopulacje komórek macierzystych.
Pani Kaju,
Pani opis budowy skory jest świetny i bardzo pomocny przy nauce budowy skory… czy jest szansa na aktualizację informacji?
Tak jak Pani wspomniała potrzebny jest tzw. „Update”.
Ja oraz moje koleżanki ze szkoły bylibyśmy Pani bardzo wdzięczne. 🙂 Pozdrawiamy.
Monika
Cześć Monika
Dziekuję za miłe słowa! Update mam w planach, ale nie mogę obiecać dokładnego terminu…
Nie chciałam pozostawiać komentarza bez odpowiedzi- zwłaszcza, że pytałaś w imieniu koleżanek-napisałam do Ciebie wiadomość, sprawdź proszę pocztę.