4 Comments

 1. Ciekawie zrobiony wpis. Nasuwa się mi na pewno jedno pytanie dotyczące wstępu. Te 20kg wagi skóry to u jakiej osoby ? Która waży 150 kg ? Dajmy na to że ten komentarz pisze osoba która waży 50kg. Logicznie ujmując niemożliwym jest żeby wtedy skóra ważyła 20kg.

  1. Hej!
   Dzięki za uwagę, masz absolutną słuszność- tutaj jest błąd. 20 kg skóry jest niemożliwe dla przykładowo osoby o masie 50 kg, a 125 kg – tak jak mniej więcej podałaś 🙂
   Długo zastanawiałam się skąd taką informacje wzięłam, szczególnie ze przy tym wpisie korzystałam z wielu książek. Przejrzałam to co mam na półkach i nigdzie nie znalazłam wzmianki na temat masy.

   Dopiero wpisując fraze typu ” how much does skin weigh/ skin weight ” etc. pojawia się liczba 20…ale lbs. czyli funtów nie kilogramów. Tak więc jest niemal pewne, że informacja pochodzi z sieci i już nie wiedzieć czemu napisałam te nieszczęsne kg. 20 lbs.= ok 9 kg.

   Wracając już do samej skóry- jest liczona jako 16% masy ciała jeżeli w jej skład wliczamy podściółkę tłuszczową.
   Jeżeli liczymy naskórek+ skórę właściwą+ tkankę podskórną jest to 6% masy

   Wpis powstał dawno temu, teraz jak go przeglądam widzę spore niedociągnięcia i że wymaga aktualizacji. np. Tkanka tłuszczowa wg. obecnej wiedzy pełni wiele funkcji regulacyjnych o charakterze endokrynnym, immunologicznym, zawiera także subpopulacje komórek macierzystych.

 2. Pani Kaju,
  Pani opis budowy skory jest świetny i bardzo pomocny przy nauce budowy skory… czy jest szansa na aktualizację informacji?
  Tak jak Pani wspomniała potrzebny jest tzw. „Update”.
  Ja oraz moje koleżanki ze szkoły bylibyśmy Pani bardzo wdzięczne. 🙂 Pozdrawiamy.
  Monika

  1. Cześć Monika

   Dziekuję za miłe słowa! Update mam w planach, ale nie mogę obiecać dokładnego terminu…
   Nie chciałam pozostawiać komentarza bez odpowiedzi- zwłaszcza, że pytałaś w imieniu koleżanek-napisałam do Ciebie wiadomość, sprawdź proszę pocztę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jestem tutaj :)

Facebook
Instagram