Peeling kawitacyjny w domu. Zasada działania, korzyści z zabiegu, czy jest skuteczny i bezpieczny, jak go wykonać, aby był efektywniejszy ?
PEELING KAWITACYJNY W DOMU. Część I
W tym wpisie :
- Kto odczuje efekty i co dzięki niemu zyskujemy?
- U kogo sprawdzi się najlepiej?
- Czy jest bezpieczny i odpowiedni dla każdego?
- Czy faktycznie jest skuteczny ?
- Na czym polega jego działanie?
PEELING KAWITACYJNY W DOMU. Część II
-
- Jak go używać, jak przeprowadzić zabieg, aby osiągnąć najlepsze rezultaty? + wskazówki dla skóry bardzo zanieczyszczonej.
- Czego najlepiej użyć, czy trzeba używać produktów profesjonalnych?
- Jak często można przeprowadzać zabieg?
- Co z innymi peelingami?
Kto odczuje efekty i co dzięki niemu zyskujemy ?
Peeling kawitacyjny jest nieinwazyjnym, bezbolesny zabiegiem któremu nie towarzyszy żadne uczucie dyskomfortu– a przynajmniej nie powinno 😉 Jego nieocenioną zaletą jest dogłębne oczyszczanie, któremu nie dorównują nawet najdrobniej zmielone peelingi mechaniczne. Z właściwie dobraną częstotliwością i odpowiednia mocą sprawdzi się u każdego typu skóry.
U kogo się sprawdzi się najlepiej ?
- U skóry tłustej i trądzikowej, skłonnej do szybkiego zanieczyszczania, idealny w trądziku zaskórnikowym. Regularnie stosowany w połączeniu z sonoforezą i dobrą pielęgnacją przynosi znaczną poprawę, reguluje wydzielanie sebum i podtrzymuje dobry stan skóry.
- Dla cery wrażliwej, delikatnej, skłonnej do podrażnień, również naczynkowej.
- Dla cery źle znoszącej tarcie (peelingi mechaniczne) peelingi chemiczne czy nawet enzymatyczne.
- Do spłycania niewielkich blizn, które zostają zmiękczone, a skóra w ich miejscu pobudzona do odnowy *
- Do usuwania płytko osadzonych przebarwień np. zapalnych po trądziku *
- Do ogólnego odświeżenia i rozjaśnienia koloru skóry, dogłębnego oczyszczenia, wygładzenia jej powierzchni i spłycenia płytkich zmarszczek powstałych na skutek nadmiernego rogowacenia np. od słońca lub w wyniku przesuszenia.
Dodatkowo:
- Silnie zwiększa przenikalność bariery skórnej i ułatwia przenikanie z kosmetyków składników aktywnych, które później nałożymy na skórę.
- Częsty mikromasaż wywołany falą ultradźwiękową korzystnie wpływa na ogólny wygląd skóry, staje się jędrniejsza, nabiera zdrowego kolorytu, zostaje dotleniona- co ważne jest w przypadku osób palących *
* Słabe działanie, osiągalne przy dłuższym stosowaniu.
Czy jest bezpieczny i odpowiedni dla każdego?
Jest bezpieczny i nieinwazyjny. Przeznaczony do stosowania w seriach lub jednorazowo zależnie od potrzeb. Oczywiście z dopasowanymi i należytymi przerwami, aby dać skórze czas na regenerację. Jednak jest pewna grupa, która dla własnego dobra powinna zrezygnować z zabiegów ultradźwiękami co wynika z działania fali ultradźwiękowej na żywe tkanki, a w tym przypadku na skórę.
Przeciwskazania
Przeciwskazania do wykonywania peelingu kawitacyjnego i sonoforezy |
---|
♦ ciąża ♦ choroby nowotworowe oraz stany po ich usunięciu ♦ stan zapalny skóry ♦ stany podgorączkowe ♦ niewydolność układu krążenia ♦ obecność elementów metalowych- implanty ♦ niezakończony wzrost kości u młodzieży ♦ zapalenie dziąseł, stan po wyrywaniu zęba ♦ trądzik w stanie ropnym ♦ trądzik różowaty w fazie zaostrzenia ♦ przerwanie ciągłości naskórka(skaleczenia,otarcia,urazy) ♦ infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe skóry- w tym opryszczka ♦ alergie skórne, alergie na składniki preparatu/serum ♦ wypełniacze skórne np. kwas hialuronowy- następuje wtedy szybszy rozkład ♦ niedawno wykonany zabieg z toksyną botulinową ♦ niedawne zabiegi iniekcyjne, mikroigłowe |
Czy faktycznie jest skuteczny ?
Tak, jest skuteczny. Właściwie przeprowadzony zabieg po pierwszym użyciu elegancko nam oczyści skórę, stanie się odczuwalnie gładsza i miększa w dotyku. Rankiem możemy zauważyć, że jest odrobinkę jaśniejsza, koloryt bardziej jednolity co jest zasługą złuszczenia martwych komórek naskórka.
Zwłaszcza jeżeli mamy skórę mocno zanieczyszczoną, rozpulchnione pory z zalegającą treścią, zaskórniki zamknięte, lub skórę przesuszoną na skutek słońca czy klimatyzacji- na szpatułce znajdziemy wszystkie te nieszczęścia 😉 Seria kilku zabiegów jest bardziej miarodajna w ocenie, a w połączeniu z sonoforezą ultrwala i maksymalizujemy efekty.
Na czym polega działanie peelingu kawitacyjnego ?
Zarówno sprzęt profesjonalny jak i urządzenia do użytku domowego wydają specyficzny, delikatny dźwięk. Stopień głośności zależy od sposobu zasilania urządzenia, mocy i parametrów technicznych.
Nie jest to jednak dźwięk fali ultradźwiękowej, ponieważ jej częstotliwość nie mieści się w granicach słyszalności dla ludzkiego ucha. Jest to zwyczajnie dźwięk pracy naszego peelingu 🙂
Dźwięki słyszalne dla człowieka mają zakres od 20 Hz do 20 kHz– oczywiście niektórzy słyszą lepiej inni gorzej. Powyżej tego przedziału mamy już ultradźwięki, które słyszą nasi pupile domowi np. psy czy gryzonie. Młodsze osoby mają lepszy słuch i są bardziej wrażliwe na tony niskie i wysokie, możecie się o o tym przekonać robiąc prosty test.
Jeżeli chcesz sprawdzić „jak stary” jest Twój słuch, w ramach zabawy polecam Ci filmik, który zabierze Ci zaledwie 1,5 min Twojego czasu 🙂 O tutaj. Niestety po przeżyciu blisko 30 lat na tym świecie nie słyszę już częstotliwości, które są słyszą 24 latkowie … 🙂
Urządzenia do peelingu dostępne na rynku emitują średnio falę o częstotliwości od 21-33 kHz. Przykładowo częstotliwość 25 kHz oznacza, że urządzenie wykonuje 25 000 razy drgań na sekundę. Co ciekawe to właśnie niższe częstotliwości bliżej 21-25 kHz są efektywniejsze-zwłaszcza dla sonoforezy, a wynika to ze specyficznej natury fali ultradźwiękowej. Jeżeli staniecie przed wyborem jaki peeling kawitacyjny wybrać to kierujcie się niższą częstotliwością.
Podstawowym założeniem w przypadku peelingu kawitacyjnego jest złuszczenie naskórka za pomocą rzeczonej fali ultradźwiękowej. Wprawiony w drgania ośrodek ( skóra i woda)będzie podlegał pewnym specyficznym zachowaniom. W zależności jaki to jest ośrodek, będziemy mieć różny efekt. Jeżeli chodzi o działanie ultradźwięków na wodę (a jest niezbędna do zabiegu) dochodzi do zmiany jej stanu skupienia z ciekłego na gazowy.
Fala, która rozchodzi się wodzie zmienia jej ciśnienie. Nagłe skoki ciśnienia powodują, że spójność cieczy ulega powolnemu rozpadowi. Dochodzi wtedy do rozrywania wiązań chemicznych w cząsteczkach wody i tworzenia się pustych przestrzeni, a słowo samo „kawitacja” oznacza „jama” ( łac. „cavitas” lub „cavas”)
Puste przestrzenie które powstają przy bardzo niskim ciśnieniu, wypełniają się gazami i parą, powoli formując się w mikroskopijne pęcherzyki. Pęcherzyki wzrastają w swoim tempie i wraz „rytmem” fal w miejscu jej rozrzedzenia są rozciągane, a w miejscu zagęszczenia ściskane aż do granic swoich możliwości.
W pewnym momencie pęcherzyki są tak silnie ściskane, że zapadają się i powodują niszczącą falę uderzeniową, a także mikro-strumienie (ang. mirco-jet), które kierują się ku powierzchni skóry, penetrują ją i tworzą kanały.
Utworzony mikroskopijny kanał jest zasługą silnego strumienia wody, który powstaje w wyniku detonacji pęcherzyka i działa z ogromną siła i szybkością ok. 100 m/s. Można to porównać do bicza wodnego, który delikatnie „perforuje” skórę 😉 Cały proces najlepiej przedstawia poniższy gif:
Upadający pęcherzyk, który detonuje na powierzchni skóry rozrywa połączenia międzykomórkowe i ułatwia odrywanie się martwych komórek naskórka. W zasadzie wszystko co jest na powierzchni skóry czyli bakterie, grzyby, zabrudzenia, resztki kosmetyków, sebum, treści zaskórników zalegające w porach spotka ten sam niszczycielski los. W efekcie ultradźwięki wspaniale oczyszczają, odblokowują pory, dezynfekują i wygładzają skórę co widać doskonale widać po tym co zbiera się na szpatułce.
Poza silnym działaniem dezynfekującym i oczyszczającym drugim bardzo ważnym zjawiskiem jest zmiana przepuszczalności w warstwie rogowej i błonach komórkowych. Pęcherzyki mają różne zachowania, jednak każdy wywiera wpływ na przepuszczalność warstwy rogowej (zdjęcie niżej)
Zwarte i zespolone cementem międzykomórkowy komórki naskórka staja się luźniejsze w swej strukturze i zwiększa się biodostępność składników aktywnych w skórze– zwłaszcza tych o dużej masie cząsteczkowej np. białka, niektóre peptydy. Jeżeli planowaliśmy jedynie peeling zawsze po zabiegu warto wykorzystać ten stan skóry i nałożyć ulubione serum lub maskę. Skóra po peelingu kawitacyjnym jest „bardziej chłonna”, nasz kosmetyk ma wtedy większe pole do popisu 😉
A) Rozpadający się symetrycznie pęcherzyk, który emituje falę uderzeniową. B) Zapadający się w sobie pęcherzyk generuje „mikro strumień” bez penetrowania. C) Zapadający się w sobie pęcherzyk wygenerował silny „mikro strumień”, który może przenikać przez naskórek i tworzyć w nim kanał. źródło
Spodobał Ci się wpis? Uważasz, że jest praktyczny i pomocny? Podziel się nim z innymi, będzie to dla mnie duże uznanie !
Kaja
0 Comments