Cztery powody dla których powinieneś znać swój fototyp skóry
Dlaczego warto znać swój fototyp?
Na początek należałoby właściwie zacząć od wyjaśnienia tego czym w ogóle jest fototyp. Najprościej mówiąc: fototyp jest pewnego rodzaju „profilem”, który określa wrażliwość i reakcje naszej skóry na pochłonięte dawki promieniowania UV. Skala fototypów została opracowana w latach 70 ubiegłego wieku. przez amerykańskiego dermatologa i od jego nazwiska nazywana jest skalą Fitzpatrika.
Od tamtej chwili, aż po dzień dzisiejszy wykorzystywana jest w dermatologii, medycynie estetycznej, kosmetologii i powoli wkrada się również w życie codzienne. Wzmianka na temat fototypów pojawia się czasem na kosmetykach przeciwsłonecznych. Skala jest uniwersalna- niezależnie od wieku i płci, zawiera łącznie 6 fototypów, które różnią się od siebie stopniem wrażliwości na promieniowanie UV i stopniem powstałej opalenizny.
Spieszę poinformować, że nie trzeba być od razu specjalistą, aby posługiwać się taką fachową skalą i to na co dzień. Powiem więcej, zapewniam że zgłębienie tego tematu przez przeciętnego Kowalskiego będzie wiązało się z dużymi korzyściami. Domyślam się, że więcej osób zna swój znak zodiaku, anieżeli własny fototyp, jednak w odróżnieniu od horoskopów i wróżb bez pokrycia znajomość fototypu nie jest wiedzą bezwartościową i bezużyteczną w życiu codziennym.
Na swoją obronę przedstawiam cztery powody dla których warto go znać :
1. Po pierwsze zdrowie
Znajomość własnego fototypu pomoże określić czy jesteś w grupie, która jest bardziej narażona na nowotwory skóry i stany przedrakowe. Dzięki temu zyskujesz większą świadomość na temat własnego zdrowia. I odpowiedz sobie szczerze, czy jest ktoś kto naprawdę solidnie i sumiennie zadba o Twoje zdrowie oprócz Ciebie samego? (Bezwarunkowa miłość i troska rodziców się nie liczy w tym przypadku)
Właściwa profilaktyka i wczesna, regularna diagnostyka w przypadku fototypów I i II – czyli najpowszechniej występującego w naszym kraju, w znakomitej większości pozwala uniknąć…najgorszego. Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry i niestety liczba zachorowań z roku na rok rośnie. W Polsce współczynnik przeżycia wynosi 70% podczas gdy w krajach UE jest na poziomie 90%.
2. Bezpieczeństwo i ochrona
Znając swój fototyp i sprawdzając indeks UV na dany dzień jesteś w stanie określić naturalny czas ochrony dla swojej skóry i dobrze zabezpieczyć przed słońcem siebie czy swoje dziecko. Nieważne czy będziesz w kraju czy na wycieczce zagranicznej- zawsze masz kontrolę nad sytuacją. Znając panujące warunki i swoją osobistą reakcje skóry na słońce-unikniesz oparzeń i innych negatywnych skutków związanych z promieniowaniem UV.
Czytaj więcej: Czym jest wskaźnik UV i do czego służy dowiesz się klikając tutaj.
Czytaj więcej: Czy w pochmurne dni trzeba stosować ochronę przeciwsłoneczną?
3. Witamina D
Naturalny czas ochrony skóry, który uzależniony jest od fototypu pozwala na bezpieczne eksponowanie skóry i syntezę witaminy D bez ryzyka oparzeń. Jaki jest czas ochrony dla poszczególnych fototypów znajdziesz tutaj: Jakim jesteś fototypem?
Zgodnie z rekomendacjami dotyczącymi suplementacji i leczeniem witaminą D (nowelizacja na 2018 r.) W przypadku zdrowych osób w wieku od 19-65 r.ż jeżeli spędzają co najmniej 15 minut w godzinach od 10:00-15:00 z odkrytymi przedramionami (bez użycia kremu przeciwsłonecznego) dodatkowa suplementacja witaminą D nie jest konieczna. Dla naszej szerokości geograficznej dotyczy to okresu od maja do września. Uwaga : Najlepsze godziny na ekspozycje to 10:00-11:00 i potem 14:00-15:00.
4. Zabiegi
Fototyp jest pomocny, aby ocenić czy zabieg nie ma wyższego ryzyka powikłań lub dokonać oceny jego skuteczności. Osoby o fototypach IV-VI mają skłonność do przebarwień, nadwrażliwości i stanów zapalnych po peelingach chemicznych i mikrodermabrazji. Z kolei zabiegi laserowego usuwania owłosienia u osób z fototypem I i II są mniej skuteczne. Z innych nieprzyjemności również te fototypy są bardziej podatne na powstawanie rozstępów. O czym dowiedziałam się o kilkanaście lat za późno…:-)
Jeżeli nie znasz swojego fototypu, zachęcam Cię do wykonania testu, który przygotowałam. Pytania z pewnością nie nastręczą Ci trudności i nie zajmą więcej niż 1 min.
Wykonaj test: KLIKNIJ TUTAJ
Tak na prawdę chodziło o łuszczycę
Dzięki uprzejmości Alicji, autorki bloga www.byladybug.pl prezentuję jak wygląda skóra ze zmianami łuszczycowymi po ekspozycji na słońce 🙂
Wracając jednak do trudnych początków:
Badanie sprzed 40 lat wciąż aktualne
To nie jest wpis sponsorowany.
Spodobał Ci się wpis? Uważasz, że jest praktyczny i pomocny? Podziel się nim z innymi, będzie to dla mnie duże uznanie !
Kaja
Źródła :
The validity and practicality of sun reactibe skin types I trough VI. Thomas B. Fitzpatrick
Zasady suplementacji i leczenia witaminą D- nowelizacja 2018 r. Postępy Neonatologii 2018;24(1)
” Słońce a zdrowie” Linda, Alex Waniorek
0 Comments