Jaki masz fototyp skóry? Rozwiąż test :-)
Jakim jesteś fototypem?
Nie znam osób ze zdjęć, poza sobą, więc głowy nie dam czy ich kolor skóry, oczu czy włosów nie jest wynikiem upiększania 🙂 Chodzi jedynie o to, aby mieć orientacyjne rozeznanie i coś na wzór. Nie każdy z nas będzie pasował pod dany opis, czy zdjęcie z 100% dokładnością. To oczywiste, że się różnimy. Najważniejsza jest Twoja reakcja na słońce, intensywność opalenizny jaką osiągasz i jak długo się utrzymuje.
Fototyp I . Zwany typem celtyckim

Włosy rude, rudawe, bardzo jasny blond, piegi na twarzy, a czasem ramionach i dekolcie są cechami charakterystycznymi tego fototypu. Liczne piegi są zasługą nierównomiernie rozłożonej melaniny w skórze.
Oczy są jasne zwykle w niebieskim, szarym i zielonym odcieniu, skóra bardzo jasna, blada, porcelanowa.
Niestety nie jest im dana opalenizna nawet w najmniejszym stopniu, ponieważ mają bardzo małą ilość melaniny w skórze, efektem czego są właśnie jasne odcienie włosów, skóry i tęczówki.
Skóra jest wrażliwa, szybko reaguje rumieniem i łatwo ulega oparzeniom. Czas naturalnej ochrony jest bardzo krótki, nie osiąga nawet 20 min, średnio 10- 15 min. Zalecana ochrona to 30-50 SPF , zakładając wskaźnik UV na poziomie 8-9, czyli w typowy letni dzień.
Fototyp II. Zwany północno-europejskim

Osoby o tym typie urody mają skórę jasną, kremową w kolorze kości słoniowej, mogą występować piegi, przeważają włosy blond , jasno brązowe, rude. Oczy mogą być niebieskie, zielone, piwne.
Naturalny czas ochrony u tego fototypu to 15-20 min i podobnie jak fototyp nr 1 posiada małą ilością melaniny. Również reagują po długiej ekspozycji na UV oparzeniami i schodzącą skórą, mimo to po długim czasie mogą osiągnąć delikatną opaleniznę. Zalecana ochrona to 30-50 SPF.
UWAGA :
Fototyp nr 1 i 2 są w w grupie największego ryzyka zachorowań na raka skóry i stanów przednowotworowych. Przeważająca część Polaków ma właśnie fototyp I i II.
Fototy III. Zwany mieszanym środkowo-europejskim

Skóra typu III jest jasna, ale jej odcień jest ciepły, przeważają złote i beżowe tony. Osoby o tym typie urody mają oczy szare lub brązowe, włosy od ciemnego blondu do głębokich brązów.
Ich naturalna ochrona to 20-30 min. Biorąc pod uwagę naturalny czas ochrony nie są już tak wrażliwe jak dwa pierwsze fototypy, oczywiście mogą ulec oparzeniu jednak uzyskują trwałą opaleniznę. Zalecana ochrona na co dzień SPF 15 w letnim okresie przynajmniej SPF 30- 50 SPF.
Fototyp IV. Zwany śródziemnomorskim

Skóra typu IV jest brązowa lub oliwkowobrązowa. Osoby o tym fototypie mają oczy brązowe lub czarne, włosy ciemno brązowe lub czarne. Mogą bez przeszkód przebywać na słońcu 40-50 min.
Skóra szybko przybiera brązową lub ciemnobrązową opaleniznę, która jest stanowi naturalną ochronę. Charakterystyczna uroda dla mieszkańców basenu morza śródziemnego. Zalecana ochrona na co dzień 15 -30 SPF.
Kilka praktycznych informacji na koniec
Naturalny czas ochrony dla poszczególnych fototypów bez ryzyka oparzeń. Dodatkowo uwzględniono indeks UV, który im jest wyższy tym łatwiej u nas o oparzenia, a czas naturalnej ochrony maleje.

To nie jest wpis sponsorowany
Spodobał Ci się wpis? Uważasz, że jest praktyczny i pomocny? Podziel się nim z innymi, będzie to dla mnie duże uznanie !
Kaja
Źródła:
A guide for publication and interpretation of solar UV Index forecasts for the public prepared by the Working Group 4 of the COST-713 Action “UVB Forecasting”
„Bioklimatyczne uwarunkowania rekreacji i turystyki w Polsce „Krzysztof Błażejczyk, Anna Kunert
0 Comments